27.02.2013

Msza trydencka na półwyspie WirralW sierpniu 2009 r. pisałem o przeznaczonym do zamknięcia kościele pw. św. Piotra i Pawła Apostołów w New Brighton na półwyspie Wirral nieopodal Liverpoolu, o walce parafian z biskupem szrewsburskim o to, by świątynia nie została sprzedana i o interwencji abp. Piacenzy, sekretarza Kongregacji ds. Duchowieństwa (dziś kardynała i prefekta tej dykasterii), który uznał, że byłoby to wbrew dobru dusz i decyzję ordynariusza anulował.

Kilka razy chciałem wrócić do tej historii, bo, jak się wydaje, znalazła ona happy end. W 2011 roku kościół i parafię przejęli księża z włoskiego tradycjonalistycznego Instytutu Chrystusa Króla (ICRSS) Najwyższego Pasterza i rozpoczęli tam regularną posługę duszpasterską.

O Dome of Home (kopule, sklepieniu domu) – bo tak nazywany jest kościół przez marynarzy wracających do Liverpoolu – przypomnieli mi redaktorzy portalu New Liturgical Movement zamieszczając film pochodzący ze strony internetowej parafii w New Brighton. Czynię podobnie i zapraszam do obejrzenia.