
Sanktuarium Najświętszej Marii Panny z Walsingham zostało założone w 1061 roku, po tym, gdy – jak głosi tradycja – Richeldis de Faverches modliła się o natchnienie. Pobożna kobieta odczuwała potrzebę zrobienia czegoś na chwałę Matki Pana. W odpowiedzi Najświętsza Dziewica zabrała ją w duchową podróż roztaczając prze nią wizję Nazaretu i domu gdzie miało miejsce Zwiastowanie. Poprosiła, aby Richeldis wybudowała jego replikę w Walsingham – miał być wieczystą pamiątką Zwiastowania.
W 1538 roku, na skutek Reformacji dobra augustiańskiego przeoratu zostały skonfiskowane przez królewskich komisarzy, a słynna figura Matki Bożej z Dzieciątkiem została przewieziona do Londynu i spalona (o czym pisałem tutaj). Do dziś z oryginalnego sanktuarium nie pozostał kamień na kamieniu, a jego dawna lokalizacja rozpoznawalna jest jedynie po nazwie części miasteczka – „The Abbey Grounds”.
Po zburzeniu sanktuarium Walsingham przestało być miejscem pielgrzymek. Dopiero po 300 latach, w roku 1896, Charlotte Pearson Boyd nabyła Kaplicę Sandałów (o niej za chwilę) leżącą nieopodal wioski i odnowiła ją na użytek katolickiego kultu. Sanktuarium Naszej Pani z Walsingham zostało wzniesione w kościele Zwiastowania w nieodległym King’s Lynn skąd 20 sierpnia 1897 roku wyruszyła pierwsza od czasów Reformacji publiczna pielgrzymka do Walsingham.
Kaplica Sandałów. W Średniowieczu Walsingham było jednym z czterech najważniejszych sanktuariów chrześcijaństwa do którego przybywały pielgrzymki ze wszystkich części znanego wówczas świata. W drodze do niego budowano przydrożne kaplice, a Kaplica Sandałów była ostatnią i najważniejszą z nich. Pielgrzymi zatrzymywali się tam, by wysłuchać Mszy i wyspowiadać się zanim przejdą ostatnia milę dzielacą ich od Świętego Domu w Walsingham. Nazwa kaplicy wzięła się zapewne stąd, ze pątnicy zdejmowali obuwie (wówczas głównie sandały), by boso przejść ostatnią milę, choć można ją wywodzić także od słowa „slype” oznaczającego „coś pomiędzy czymś” a przydrożna Kaplica Sandałów jawiła się pątnikom właśnie jako stojąca pomiędzy poświeconą ziemią w Walsingham, a resztą Anglii przez którą wędrowali. Znając jednak zwyczaje pielgrzymkowe pierwsze wydaje się oczywiste.

Po zakupie i renowacji kaplicy przez Charlottę Boyd biskup Youens z Northampton odprawił pierwszą od setek lat publiczną Mszę w tym miejscu, a kilka dni później – jak to już było wspomniane – kardynał Bourke ogłosił Walsingham Sanktuarium Narodowym.
---*---
Wprawdzie nie jest to nagranie z Walsingham, ale warto posłuchać: