28.06.2009

Zaitzkofen: ks. Łukasz Szydłowski FSSPX.Wczoraj w niemieckim seminarium Bractwa Kapłańskiego Św. Piusa X odbyły się uroczystości, podczas których biskup Alfons de Galarreta udzielił święceń prezbiteratu trzem diakonom i święceń diakonatu trzem subdiakonom. Wśród nowych prezbiterów jest nasz rodak, pochodzący z Lublina ks. Łukasz Szydłowski oraz Szwed – Hakan Erik Lindström i Szwajcar – Thomas Suter. 


Ks. Stefan Frey – regens seminarium w Zaitzkofen, w swoim wystąpieniu wyraził żal, że niektórzy niemieccy biskupi poprzez werbalne ataki usiłują doprowadzić do wykluczenia Bractwa z Kościoła. Powtórzył też słowa ich przełożonego generalnego, bp. Bernarda Fellaya, który w rozmowie z austriackim dziennikiem „Die Presse” mówił: „Przykro mi, że nasze święcenia postrzega się jako prowokację. Gdy rozmawialiśmy w Rzymie o ekskomunice, nie mówiono nam, że powinniśmy ich zaprzestać”. 


Ze względu na udział ponad dwóch tysięcy wiernych liturgia została odprawiona na wolnym powietrzu. Pogoda dopisała, a jedyna burza jaka pojawiła się na horyzoncie przeszła przez pałace części niemieckich biskupów i przez media. 

Za tydzień, 4 lipca, w warszawskiej Radości ks. Szydłowski odprawi swoją Mszę prymicyjną, a później kolejne, m.in. w Gdyni, Toruniu, Częstochowie i Krakowie. 

W tej chwili w Polsce pracuje pięciu księży Bractwa: dwóch Niemców – ks. Karl Stehlin i ks. Anselm Ettelt, Łotysz – ks. Raivo Kokis, Amerykanin – ks. John Jenkins oraz Polak, były jezuita, ks. Edward Wesołek. W ubiegłych latach święcenia w Bractwie przyjęli także inni nasi rodacy: w 2001 r. ks. Rafał Królikowski, który przeszedł później do Instytutu Dobrego Pasterza związanego z komisją Ecclesia Dei, a w 2005 r. ks. Rafał Trytek, usunięty później z FSSPX za głoszenie poglądów sedewakantystycznych.

Jakub Pytel