07.06.2009

Lato, Anglia, Msza "trydencka".

W Wielkiej Brytanii, ze względu na obecność dużej liczby naszych rodaków, przebywa wielu polskich księży. Ich obecność sprawia, że Wyspę odwiedzają kolejni kapłani przybywający tam na zastępstwa, w odwiedziny, czy na wakacje. Pośród nich są także księża zainteresowani (w różnym stopniu) dawną liturgią. Podobnie jest z wiernymi. Polacy uczestniczą we Mszach „trydenckich” w Londynie, w Edynburgu, Birmingham, ale także w mniejszych miastach. Coraz częściej zdarza się, że pełnią służbę ministrancką.

Ta obecność sprawia, że celowym jest informowanie na krajowych portalach o przygotowywanych w Wielkiej Brytanii konferencjach, rekolekcjach, czy warsztatach poświęconych klasycznemu rytowi rzymskiemu. Szczególnie w czasie urlopowym.

---*---

Latin Mass Society we współpracy z Archidiecezją Westminsterską i z błogosławieństwem jej nowego ordynariusza organizuje Residential Training Conference dla księży chcących uczyć się celebracji w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Warsztaty będą miały miejsce w dniach 24-28 sierpnia (poniedziałek-piątek) w All Saints Pastoral Center w London Colney na obrzeżach stolicy, niedaleko St Albans.

Eksperci liturgiczni będą pracować z niewielkimi, kilkuosobowymi grupami księży. Wszyscy goście otrzymają do użytku po egzemplarzu Mszału Jana XXIII. Codziennie odprawiana będzie Msza śpiewana, nabożeństwa i wspólnie celebrowane Oficjum. Uczetnikom towarzyszyć będzie schola gregoriańska i chór.

Mark Johnson, organizator konferencji, powiedział: „Jesteśmy niezwykle radzi ze wsparcie Archidiecezji Westminsterskiej i osobiście arcybiskupa Vincenta Nicholsa. Ta konferencja, pierwsza taka w centrum pastoralnym naszej archidiecezji, opiera się na sukcesie naszych dwóch poprzednich konferencji – w Merton College i Oksfordzie. Mam nadzieję, że świeccy poinformują księży o tej wspaniałej okazja do nauki Usus Antiquior.

Dzięki dotacji Archidiecezji Westminsterskiej koszt uczestnictwa obejmującego pełne wyżywienie i zakwaterowanie wyniesie zaledwie £ 115,00. Liczba miejsc jest ograniczona. Więcej szczegółów i formularze rejestracyjne można uzyskać na stronie www.latin-mass-society.org, lub dzwoniąc do biura LMS (+44 20 7404 7284).

--- * ---

Osoby świeckie przebywające, czy udające się do Wielkiej Brytanii we wrześniu mogą rozważyć wzięcie udziału w tradycyjnych rekolekcjach organizowanych przez Young Catholic Adults w opactwie w Douai (Południowa Anglia).

Spotkanie rekolekcyjne odbędzie się w dniach 18-20 września, a nauki wygłosi ks. de Mallaray z Bractwa Świętego Piotra. Wszystkie celebracje będą oczywiście sprawowane w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Koszt uczestnictwa dla uczniów i studentów wyniesie zaledwie 25 funtów (dla innych osób od 48 do 88 funtów w zależności od warunków zakwaterowania).

W sobotę, 19 września, o godzinie 9 rano odprawiona zostanie śpiewana Msza święta, a następnie uczestnicy przejdą w procesji ku czci NMP po terenie opactwa. Udział w tej części rekolekcji będzie możliwy także dla gości i miejscowych wiernych.

Informacje można uzyskać logując się na stronie www.youngcatholicadults.co.uk/news.html, pisząc na adres juventutemcatholicam@yahoo.co.uk lub dzwoniąc pod nr +44 7908 105787.