08.06.2009

Le Barroux (4/4).

"Wracam" do Opactwa Świętej Marii Magdaleny w Le Barroux i reportażu z archiwalnego numeru magazynu The Latin Mass (III/IV 1994). Odnośniki do postów dotyczących tego prowansalskiego opactwa umieściłem na pasku bocznym.

4. Praca, nauka i odpoczynek.


Bezczynność jest wrogiem duszy. Dlatego też bracia muszą się zajmować w określonych godzinach pracą fizyczną i również w określonych godzinach czytaniem duchownym

- Reguła św. Benedykta, rozdział 48.


Klasztor zaś, jeśli to możliwe, tak powinien być zorganizowany, żeby można było znaleźć w obrębie jego murów wszystko, co niezbędne, a więc wodę, młyn, ogród, jak również różne warsztaty rzemieślnicze, tak aby mnisi nie musieli włóczyć się na zewnątrz, co nie przynosi zgoła pożytku ich duszom

- Reguła św. Benedykta, rozdział 66.


Winobranie.

Nakrywanie do stołu w refektarzu, w świetle bożej obecności / Mnich pracujący przy budowie opactwa.

Brat kucharz / W ogrodzie warzywnym.

Brat pracujący w klasztornej drukarni.

Proszę mi wierzyć, że ich pragnieniem jest naśladować dawnych mnichów, których życie od wieków – przez czternaście stuleci – znaczone było trudami, z których czerpali siłę i radość. Musielibyście zobaczyć ich podczas poniedziałkowego spaceru, gdy – po wspólnych rozmowach i ze śmiechem – schodzą z góry Ventoux, odmawiają różaniec i śpiewając gromko Gloria Patri zanim znów zatopią się w klasztornej ciszy.


-Dom Gerard OSB.


Nauka / Przerwa podczas cotygodniowego spaceru, podczas której bracia śpiewają Salve Regina przed jedną ze stojących w okolicy figur Matki Bożej.