29.04.2009

Warsztaty Liturgiczne w Ushaw College

W ubiegłym tygodniu (20-23 kwietnia) w Ushaw College na przedmieściach Durham stowarzyszenie angielskich tradycjonalistów, Latin Mass Society, zorganizowało warsztaty liturgiczne dla księży. W trakcie Ushaw Training Cnference (bo tak brzmi oryginalna nazwa wydarzenia) przygotowywano kapłanów do celebracji Mszy świętych „w rycie klasycznym” – jak liturgię trydencką nazywał kardynał Ratzinger, lub „ w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego” – jak dla odmiany, w Motu Proprio Summorum Pontificum, nazwał ją Benedykt XVI. W konferencji prowadzonej przez ks. de Malleray z Bractwa Kapłańskiego Świętego Piotra wzięło udział 26 kapłanów, w tym czterech miejscowych wykładowców, bo trzeba dodać, iż Kolegium w Ushaw, niegdyś cieszące się sławą surowej katolickiej szkoły dla chłopców, jest także siedzibą seminarium duchownego kształcącego księży dla północnych diecezji Anglii.


College założono we Francji, w Douai, jako Kolegium Angielskie, a do Durham zostało przeniesione w roku 1808. Architektem, który zaprojektował seminaryjny refektarz i piękną kaplicę św. Kutberta (St Cuthbert) był sam E.W. Pugin. Wraz z rozwojem instytucji władze zmuszone były jednak rozebrać większą cześć kaplicy, by ją rozbudować. Powstały wówczas wieniec kaplic, teraz – jak nigdy od roku 1970, czyli od wprowadzenia koncelebry – służył uczestnikom do sprawowania Mszy prywatnych. Podczas warsztatów uczestnicy uroczyście celebrowali również Liturgię Godzin, a 23 kwietnia odprawiono uroczystą Mszę św. ku czci św. Jerzego, Patrona Anglii.


Jeden z uczestników tak pisze o konferencji: "Najwspanialszymi momentami była Msza uroczysta, z muzyczną oprawą dwóch chórów, wieloma księżmi w stallach i sporą liczbą miejscowych wiernych oraz poranna krzątanina w wielkiej zakrystii i szept prywatnych mszy dochodzący od bocznych ołtarzy. Środowiska Tradycji długo przygotowywały się do „wielkiej Mszy” i do konferencji. Pięknie było widzieć Ushaw College, gdy służył temu, do czego został zbudowany dwa wieki temu".


---*---

Latin Mass Society of England and Wales
to stowarzyszenie świeckich założone w roku 1965, a więc już u samego początku reform liturgicznych, gdy wydawało się, że to, o co przyjdzie walczyć, to łacina w liturgii, a nie o katolicką liturgię w ogóle. Angielscy katolicy byli jednak w tej szczęśliwej sytuacji, że mogli cieszyć się tzw. „Indultem Agaty Christie”, czyli papieskim pozwoleniem uzyskanym przez kardynała Heenana z poparciem znanych pisarzy, artystów i naukowców, na mocy którego już w 1971 roku (na 17 lat przed MP Ecclesia Dei) każdy biskup w Anglii i Walii mógł zezwolić na celebrowanie w rycie klasycznym. W 1974 roku LMS wystąpiło z apelem do biskupów o szanowanie woli zmarłych, którzy chcieli by ich Msza pogrzebowa była sprawowana wg mszału św. Piusa V. Struktura Latin Mass Society oparta jest na podziale diecezjalnym, a główną siedzibą jest Londyn. LMS Jest wydawcą The Latin Mass Magazine.
_________
foto: uczestnicy konferencji; kaplica św. Kutberta; Msza prywatna. (fot. Joseph Shaw, LMS)