05.10.2008

Pater Emerson.

Dies Domini. Msza u św. Andrzeja na Ravelstonie. Skromny, ale piękny drewniany kościółek, we wnętrzu którego Bruce Marshall żeni głównego bohatera swojej książki "Only fade away", porucznika Mauthena. To tam chodzę na niedzielne Msze, gdy jestem w Edynburgu. Celebransem i opiekunem tamtejszych wiernych jest ksiądz John Emerson z Bractwa Świętego Piotra.

Ojciec Emerson urodził się w 1948 roku w Kalifornii i tam w wieku 23 lat, po ukończeniu studiów na University of California w Berkeley, wstąpił do dominikanów. W roku 1979 opuścił zakon, by wstąpić do Bractwa Kapłańskiego Św. Piusa X. W 1981 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Marcelego Lefebvre'a. Po tym, gdy w 1988 roku Arcybiskup bez mandatu papieskiego wyświęcił czterech biskupów, ks. Emerson wraz z księżmi Bisigiem, Baumannem, Recktenwaldem, Prosingerem i innymi tworzą pod auspicjami Komisji Ecclesia Dei Bractwo Świętego Piotra. Emerson przez kilka kolejnych lat był wykładowcą w seminarium tego instytutu w Wigratzbad. Obecnie mieszka i pracuje w Edynburgu.


Co ciekawe, to właśnie on i ojciec generał Bisig byli kapłanami, którzy jako pierwsi odprawiali okazjonalne Msze w rycie klasycznym dla najstarszego w Polsce Środowiska Tradycji, które zorganizowało się na początku lat 90. w Poznaniu. O ile wiem pierwsza taka celebracja miała miejsce w Niedzielę Palową 1992, a więc z górą szesnaście lat temu.


W pobliskim domu parafialnym, jak zwykle po Mszy była okazja do spotkania i wypicia kawy. Dzięki językowej pomocy jednego z ministrantów, Polaka, mogłem nieco dłużej porozmawiac z księdzem Emersonem. Wspominał Poznań, a ja opowiadałem jak w tej chwili sprawy się mają i że w przyszłym roku minie piętnaście lat od wydania przez abpa Strobę indultu. Doszliśmy jednak do wniosku, że o nieszczęsnych indultach, które Benedykt XVI swoim ostatnim Motu Proprio podarł, podeptał i wrzucił do kosza należy jak najszybciej zapomnieć. Czy Żydzi świętują pamiątkę wyjście z Egiptu, czy może moment, gdy faraon przyznał im dodatkową porcję cebuli?
__________
foto (od góry): ks. Emerson we własnej osobie: wnętrze świątyni; widok na wejście do kościółka.