15.07.2014

Tomasz Teluk „wyświęcony do godności”Red. Tomasz Teluk, zgodnie ze zwyczajem panującym od jakiegoś czasu w portalu Fronda.pl, znów pisze o sprawach, o których nie ma zielonego pojęcia; żeby tylko poprawnie streścił doniesienia angielskiej prasy dotyczące obrad Synodu Generalnego Kościoła Anglii i jego zgody na udzielanie sakry biskupiej kobietom, ale nie – on musiał okrasić je swoimi komentarzami rażąc przy tym wzrok czytelników fatalną polszczyzną. 

Jednak to nie polszczyzna („wyświęcanie do godności”, „w mieście York”, „konieczne było uzyskanie niezbędnej zgody”, „światkami takiego wydarzenia” itd.) stanowi podstawowy mankament tekstu Tomasza Teluka, ale błędy rzeczowe, np. wynikające z oczywistej ignorancji nie tylko, gdy idzie o ustrój Kościoła Anglii, ale także Kościoła katolickiego (inaczej autor potrafiłby dostrzec analogie i nie pisałby bzdur) – Jeffrey John nie jest „dziekanem diecezji St Albans”, lecz „dziekanem St. Albans”, czyli głową kapituły przy katedrze św. Albana (swoją drogą Rodaków korzystających z lotniska w Luton namawiam do jej zwiedzenia – to raptem 12 mil; można skorzystać z autobusów odjeżdżających sprzed hali przylotów). Red. Teluk informuje czytelników, że w Kościele Anglii „wyświęca się kobiety na pastorów już od 1992 r.” – to kolejna bzdura, owszem, wówczas taka decyzja zapadła, ale pierwsze święcenia zostały udzielone dwa lata później, w 1994 r. w katedrze w Bristolu. Kolejnym „kwiatkiem” jest stwierdzenie, że w Kościele Anglii „pierwszą próbę wprowadzania ideologii gender do stanu biskupiego podjęto już w 2012 r.” – jeśli chodzi o kwestie udzielania święceń biskupich kobietom (bo zakładam, że o tym myślał autor, gdy, starając się dowieść swej erudycji i językowej finezji, pisał o gender), to nie „już w 2012 r.”, ale już w 2006 r., gdy ta sprawa, wałkowana przynajmniej od lat 90. XX wieku, po raz pierwszy stała się tematem obrad Synodu Generalnego. I tak można jeszcze długo. 

Jednak crème de la crème stanowią słowa autora dotyczące homoseksualistów. Red. Teluk grzecznie nazywa ich „gejami”, ale czasami nie waha się użyć określenia „sodomita”. Tyle, że robi to zupełnie bezmyślnie:Dotychczas pastorami mogli zostawać sodomici, którzy zobowiązali się do życia w celibacie” – trzeba zapytać, co takiego redaktor Teluk ma przeciwko homoseksualistom zachowującym czystość, że akurat ich wyzywa od „sodomitów”? 

Czy kierownictwo Portalu Poświęconego naprawdę nie wstydzi się publikować takich gniotów? Przecież kompromitują nie tylko Frondę, ale w ogóle konserwatywnych katolików, bo przecież ten portal jest powszechnie identyfikowany jako ich trybuna. 

Panie Doktorze Terlikowski, po raz enty apeluję – zrób Pan coś! 

Jakub Pytel 

Czytaj również: