25.07.2011

TVN24: Lefebryści jak morderca z NorwegiiRedaktor Marek Lehnert, rzymski korespondent Polskiego Radia i Informacyjnej Agencji Radiowej, w wypowiedzi dla stacji TVN24 porównał lefebvrystów do Andersa Breivika, sprawcy piątkowej masakry na norweskiej wyspie Utoya, który w swoim przesłaniu miał grozić Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI.

Redaktor Lehnert relacjonując wypowiedź włoskiego socjologa Massimo Introvigne nt. gróźb kierowanych przez Breivika pod adresem papieża, stwierdził: „Benedykt XVI oskarżony został przez norweskiego ekstremistę o to, że porzucił chrześcijaństwo i chrześcijan europejskich, należy go uznać za papieża–tchórza, niekompetentnego, skorumpowanego i nieprawowitego”. I dalej, na jednym niemal oddechu, Lehnert dodał: „Kiedyś takie zastrzeżenia do Jana Pawła II, że jest nieprawnie wybranym następcą św. Piotra mieli lefebvryści, teraz coś podobnego widzimy w wydaniu - rzekomo, bo pewności stuprocentowej nie ma – norweskim”.

Twierdzenie, jakoby lefebryści – jak potocznie i często obraźliwie określa się duchownych należących do założonego przez abp. Marcela Lefebvra Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X oraz związanych z tym instytutem wiernych – mieli kwestionować legalność wyboru Jana Pawła II na Tron Piotrowy jest oczywistą nieprawdą, a przywoływanie nazwy Bractwa w tym kontekście jest rzeczą skandaliczną i nie mającą nic wspólnego z dziennikarską rzetelnością, o zwykłej przyzwoitości nawet nie wspominając. A może należałoby dać redaktorowi Lehnertowi szansę udowodnienia jego słów przed sądem w procesie o ochronę dobrego imienia FSSPX? Czy na sali jest prawnik? Wspomnianą wypowiedź można znaleźć tutaj, czyli pod adresem: http://www.tvn24.pl/-1,1711723,0,1,sprawca-masakry-grozil-papiezowi,wiadomosc.html (a przynajmniej można było to zrobić 25.07.2011 o g. 03:14)

Jakub Pytel