07.05.2009

Anglia - Polska 24 : 5

1 maja 1859 roku John Henry Newman Mszą świętą odprawioną w kościele w Birmingham zainaugurował działalność szkoły oratorianów. Następnego dnia dziewięciu chłopców rozpoczęło naukę w niedalekim Edgbaston. Taki był skromny początek sławnej dziś Oratory School.

W tym roku przypadała 150 rocznica tamtych wydarzeń i 2 maja uczczono ją Mszą dziękczynną sprawowaną w Katedrze Westminsterskiej. Celebrował arcybiskup Vincent Nichols, dotychczasowy ordynariusz Birmingham i Prymas-nominat Anglii i Walii. Do uczestników Mszy specjalne przesłanie wraz z apostolskim błogosławieństwem skierował Benedykt XVI.


Uroczystości wypadły w czasie tuż po ogłoszeniu przez rząd premiera Browna kontrowersyjnych planów stanowiących zapowiedź ingerencji w programy nauczania i wywarcia nacisków finansowych mogących skutkować nawet likwidacją części katolickich placówek oświatowych. Także w związku z tym jubileusz cieszył się nadspodziewanie dużym zainteresowaniem mediów laickich.

Szeroko cytowano wypowiedzi arcybiskup Nicholsa podkreślającego, że celebracje mają za zadanie nie tylko przypomnieć o ważnym jubileuszu Oratory School, ale również o wizji edukacji, którą zaproponował kardynał Newman. Arcybiskup mówił, iż nie ma nic ważniejszego niż pozytywna i integralna wizja celów i priorytetów edukacyjnych, które powinny skupiać się na osobie i duchowym wymiarze każdej ludzkiej istoty. Bez niej – mówił dalej – edukacja jest niczym więcej niż rodzajem politycznego, czy ekonomicznego futbolu. Z kolei biskup Boyce porównał Newmana do patrona dnia, świętego Atanazego, który nie ugiął się pod ciężarem herezji i – tak jak później uczynił to angielski kardynał – przekazał święty płomień wiary następnym pokoleniom. Boyce zachęcił katolickich nauczycieli i studentów, by z odwagą stawili czoła trudnościom.


O tym, że jest o co walczyć niech świadczy fakt, że w Anglii, w systemie oświaty publicznej funkcjonuje blisko 2300 szkół będących własnością Kościoła katolickiego i dalsze 130 jako szkoły prywatne. W samej diecezji Lancaster, którą zamieszkuje 110 tysięcy katolików, jest 87 szkół i kolegiów prowadzonych przez Kościół. W Polsce wszystkich katolickich szkół jest mniej niż 500. Tak więc 24 : 5 dla Anglii.

__________
Fotografie: Arcybiskup Nichols, po jego prawicy biskup Philip Boyce wraz z władzami Oratory School; Dzisiejszy budynek Oratory School w Woodcote Estate w Oxfordshire.