21.10.2009

Toruński clamor.

Autor blogu "Przy Koźle" informuje, że w poniedziałek, 26 pażdziernika, w toruńskim kościele św. Jakuba zostanie odprawiona Msza święta w rycie mozarabskim. Najświętsza Ofiara zostanie złożona dla uczczenia świętego, który od 700 lat patronuje temu pięknemu kościołowi.

Zastanawiałem się przed kilkoma laty, czy po udzieleniu przez Stolicę Świętą indultu powszechnego na celebrację w rycie "trydenckim" nie trzeba będzie znaleźć innej przegranej sprawy, by o nią walczyć. Rzeczywistość prześcignęła moje wyobrażenia. Ojciec Święty nie tylko nie wydał indultu, ale po prostu stwierdził, że to, co przez lata było w praktyce zabronione nigdy nie było nielegalne. Więcej, Komisja Ecclesia Dei orzekła, że zapisy motu proprio Summorum Pontificum odnoszą się nie tylko do rytu zawartego w Mszale Jana XXIII, ale również do innych rytów, które Sobór Trydencki zachował uznając za starożytne (ufam więc, że owa liturgia będzie sprawowana wg rubryk sprzed niesławnej "reformy" z roku 1990).

Nie ma więc już potrzeby stawać do boju np. o niezreformowany ryt ambrozjański, czy ryty zakonne. Trzeba teraz zacząć głębiej rozumieć i kochać prawdy, które liturgia odzwierciedla. I to niezalżenie, czy za arcybiskupem ciągnie się cappa magna, a koronki szeleszczą, czy też nie.